KUSH VDES DHE KA VAXHIB AGJËRIMIN E PËRBETIMIT

KUSH VDES DHE KA VAXHIB AGJËRIMIN E PËRBETIMIT

 

Një grua i thotë të Dërguarit të Allahut s.a.v.s.: Ka vdekur nëna ime, ndërsa ajo e ka pas vaxhib me agjëruar agjërimin e përbetimit.

Muhamedi a.s. i thotë: Çka mendon, po të kishte pasur nëna jote ndonjë borxh, a do t’ia kishe kryer.

Ajo i thotë: PO

Atëherë, agjëro për nënën tënde. (Mutefikun Alejhi)

Tranmeton Davudi se një grua ka hipur në anije dhe është përbetuar: Për Zotin, nëse Zoti e shpëton (prej rrezikut te detit) do të agjëroj një muaj. Pasi që Allahu e ka shpëtuar ajo nuk e ka agjëruar atë muaj derisa ka vdekur. Pastaj vajza e saj, apo motra e saj shkojnë te i Dërguari i Allahut s.a.v.s. dhe i tregojnë rastin e saj. Ndërsa Muhamedi a.s. i ka urdhërua me agjëruar për të.

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s