KUSH ZGJOHET XHUNUB DUKE QENË AGJËRUESHËM

KUSH ZGJOHET XHUNUB DUKE QENË AGJËRUESHËM

 

Kush zgjohet xhunub agjërueshëm, a i është prishur agjërimi?

 

Përgjigjja: Asgjë nuk është me u zgjua xhunub agjërueshëm, Muhamedi a.s. në hadithin Sahihë ka thënë:

“Tre personave lapsi nuk ua regjistron veprat, e ata janë: I çmenduri deri sa të vetëdijësohet, ai i cili është në gjumë deri sa të zgjohet, dhe familja deri sa të arrijë pjekurinë.” (MUTEFIKUN ALEJHI)

 

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s