HAXHI DHE DOBITË E TIJ

HAXHI DHE DOBITË E TIJ

 

Një lexues i cili kishte lexuar revistën “Livaul Islam” për pranimin apo mospranimin e Haxhit në shtëpinë e Allahut, deri sa gjendet apo shkon si punëtorë në vendet e shenjta të Hixhazit, pra duke lidh kontratë me ndonjë organizatë atje.

E vërteta është se në ditët e haxhit shumica shkojnë për punësim më vende tjera (në vendet e shenjta), shkuarja e tyre është për të kërkuar profit dhe furnizim, shumica e tyre e kryejnë haxhin, mirëpo në vetvete në shpirt e ndijnë se në esencë nuk ka shkuar për haxh, por për punë, mirëpo kryerja e haxhit në vend të dytë, a i pranohet haxhi apo jo?

Kur ia kam parashtruar këtë pyetje Shejh Muhamed Muteveli esh-Shaëravit: Ai vërtetoi se Haxhi është i plotë sepse shkuarja e tij në punësim sezonal nuk është në kundërshtim me pranimin (plotësimin e haxhit) sepse haxhi nuk plotësohet pa dobi dhe profite të shumëfishta.

Zoti i Lartmadhëruar thotë: Për t’i realizuar (dhe për t’i prezantuar) profitet e tyre.

 

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s