Dëmi eliminohet në bazë të mundësive

Dëmi eliminohet në bazë të mundësive

 

 

Shpjegimi i rregullit

 

Nëse ekziston mundësia dëmi eliminohet në tërësi, por nëse nuk mundet të eliminohet në tërësi, atëherë largohet në bazë të mundësisë, pra në pjesësi. Nëse mund të kompensohet në kundërvlerë, atëherë kompensohet me kundërvlerë.

 

Shembull:

 

Familja e të vrarit.

Nëse familja e të vrarit ia falin vrasësit, ndërsa njëri nuk ia falë, atëherë pjesa e këtij i cili nuk dëshiron të ia falë shndërrohet në kompensim me shumë materiale, me fjalë tjera, pjesë e DIJE-s.

 

Shembull tjetër:

 

– Uzurpatori i cili e uzurpon një pronë. Nëse ka mbet inventarë, kthehet inventari te i uzurpuari. Nëse një pjesë është dëmtuar, pason dëmshpërblimi.

 

– Nëse delen e ka prerë dhe e ka konsumuar, atëherë uzurpatori e kompenson me mjete materiale në vlerën e deles.

 

– Nëse ndonjë Çështje e ka dëmtuar me dëmtim të madh. Atëherë, i dëmtuari zgjedh për të kompensuar ose për të mbajtur atë inventar.

– Nëse ndonjë Çështje e ka dëmtuar me dëmtim të vogël. Atëherë i dëmtuari nuk ka të drejt zgjedhjeje, por vetëm i kompensohet ajo pjesë e dëmit të asaj Çështjeje.

 

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s