Dëmi nuk largohet me dëmtim

Dëmi nuk largohet me dëmtim

 

Kjo rregull ndërlidhet me rregullat tjera të Fikhut:

– Dëmi nuk lejohet me të njëjtin dëm.

– Dëmi nuk largohet me dëm më të madh dhe më të rëndë.

– Dëmi largohet me dëmtim më të lehtës si f.v.:

Mjeku e operon pacientin pasi që e di se dëmi i operacionit është më i lehtë në krahasim me dëmin të cilin e përjeton në rast mosoperimi.

 

Kjo rregull është përcaktim i rregullës dëmi largohet.

Shembull:

– Një dhomë e pronësojnë dy persona dhe njëri prej tyre dëshiron që dhoma të ndahet. Ajo dhomë nuk mund të ndahet për shkak të hapësirës së vogël, dhe ndarja e dhomës do ta bënte dhomën jofunksionale.

Pasiqë përgjysmimi shkakton dëm, e dëmi nuk largohet me dëmtim, andaj nuk gjykohet për përgjysmim, se atëherë humb funksionaliteti i dhomës, por gjykohet shitja e dhomës njërit prej pronarëve.

Edhe shitja është dëmtim, por dëmi është më i vogël, kështu që dëmi më i madh largohet me dëmin më të vogël.

– Nuk lejohet që dikush ta shpëtojë veten duke ia marrë ushqimin atij që po ashtu i nevojitet për ta shpëtuar jetën e tij.

– Askujt nuk i lejohet t’ia marrë rrobat tjetrit për t’i mbuluar pjesët e turpshme të trupit, në qoftë se edhe atij i nevojiten për t’i mbuluar pjesët e turpshme të trupit.

 

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s