Dëmi individual duhet të përballohet për t’u mënjanuar dëmi i përgjithshëm

Dëmi individual duhet të përballohet për t’u mënjanuar dëmi i përgjithshëm

 

Shembuj të këtij rregulli:

– Nëse muri i një personi privat gjendet afër rrugës dhe është në rrëzim e sipër, duhet të prishet për të mënjanuar dëmin kolektiv.

– Lejohet përcaktimi (teësiri) i çmimeve nga qeveria në mënyrë që të mos lejohet që me anë të çmimeve të dëmtohet qytetari.

– Lejohet që të bëhet pengimi i ushtrimit të profesionit të mjekut për ata që nuk janë kompetentë.

– Nëse në pronë publike gjendet një pengesë, ajo pengesë hiqet edhe nëse ka qëndruar për një kohë të gjatë ashtu.

– Nëse një mur gjendet në mes të rrugës, prishet, kjo bëhet për të mënjanuar rrezikun shoqëror.

– Lejohet vrasja e kusarëve (piratëve), plaçkitësve të rrugës, nëse dëmtojnë shoqërinë.

– Lejohet të vritet çdo vrasës i cili nuk mund të eliminohet ndryshe pos me vrasjen e tij.

– Lejohet burgosja e mjekut të padijshëm (sharlatan).

– Lejohet përdorimi i pronave private për të rregulluar shtratin e ndonjë lumi i cili mund të vërshojë, pasi që vërshimi e dëmton shoqërinë.

 

 

 

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s