ÇKA ËSHTË MEKRUH GJATË PËRCJELLJES SË XHENAZES

Dr. Musli Vërbani

 

ÇKA ËSHTË MEKRUH GJATË PËRCJELLJES SË XHENAZES

 

  1. Mekruh është që gjatë përcjelljes së kufomës të bisedosh për çështje të dunjasë dhe të qeshet. Muslimani duhet të jetë i edukuar, të ecë qetë dhe me përulshmëri.
  2. Mekruh është bartja e tabutit prej dy vetëve, njëri nga koka e tjetri nga këmbët, përpos në raste të domosdoshme.
  3. Mekruh është të ngritet zëri lart.
  4. Mekruh është përcjellja e xhenazes me zjarr dhe qirinj.
  5. Me përcjellë kufomën femrat është mekruhi tahrimen.
  6. Të ulurit e përcjellësve kur arrin i vdekuri në varr, para se të lëshohet në varr është mekruhi tahrimen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s