BORXHI DHE NAMAZI I XHENAZES

Dr. Musli Vërbani

 

BORXHI DHE NAMAZI I XHENAZES

 

Aq rëndësi të madhe ka larja e borxhit për të vdekurin, sa që Muhamedi a.s. kur ua ka falur namazin e xhenazes muslimanëve se a i ka pasur ndokujt borxh dhe a i është larë borxhi, e nëse ndonjë i vdekur kishte ndonjë borxh, Muhamedi a.s. ka thënë:

Faljani ju namazin e xhenazes vëllait tuaj”

(Buhariu)

Pra me këtë Muhamedi a.s. u ka thënë tjerëve për t’ia falur namazin e xhenazes, por vetë nuk ka prezantuar në atë namaz, për t’i treguar muslimanëve rëndësinë e larjes së borxhit edhe për së gjalli, por edhe pas vdekjes, sa që në një hadith ka thënë:

Shpirti i besimtarit është i varur (në mes qiellit dhe tokës) deri sa t’i lahet borxhi”.

(Buhariu)

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s