Çka është e obliguar në mehr

Dr. Musli Vërbani

Çka është e obliguar në mehr

 

Mehri është obligim që nga momenti i aktit të vlefshëm.

 

Baza ligjore është në parashtresën “b” në thënien e Zotit të Lartmadhëruar: “Dhe u është e lejuar çka është pas kësaj për juve që të kërkoni për pasurinë tuaj”.

Parashtresa “b” është fjalë specifike.

Gjuhësisht kuptimi i saj është bashkëngjitja.

Kjo tregon në mënyrë të prerë se kërkesa në aktin e vlefshëm është e pamundshme, sepse obligueshmëria e fjalës specifike është e prerë dhe assesi nuk lejohet të anashkalohet.

 

Nga kjo rezulton se autorizimi (kur gruaja, e cila e ka kujdestarin e saj, që ta martojë atë pa e emëruar mehrin), nëse asaj i vdes burri, para kontaktit dhe pa u pajtuar me shumën e mehrit është obligim mehri i ngjashmërisë (mehrul mithli), pasi që akti është bërë pa u përcaktuar shuma ose vlera e pasurisë, e nuk është i vlefshëm akti pa të.

 

Shembull: Thënia: “Kadiu vrau kriminelin”.

Në këtë rast është e mundur që kadiu ka gjykuar për vdekje, e kjo është mbështetur në argument, e argumenti është se detyra e kadiut është gjykimi, e jo ekzekutimi (vrasja e drejtpërdrejtë) i gjykimit.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s