Suret dhe ajetet e para

Suret dhe ajetet e para

 

Është e vërtetë se ajetet e para të cilat kanë zbritur janë pesë ajetet e para të suretul Alek:

 

IKRE BISMI RABIKEL LEDHI HALEK.

HALEKAL INSANE MIN ALEK.

IKREË VE RABUKEL EKREM.

 EL-LEDHI AL-LEME BIL KALEM.

AL-LEMEL INSANE MA LEM JEALEM.

(EL-ALEK, 1-5)

 

Pastaj prej ajeteve të para janë edhe pesë ajetet e para të suretul Mudethir:

 

 

JA EJJUHEL MUDETHIR.

KUM FE ENDHIR.

VE RABEKE FE KEBBIR.

VE THIJABEKE FE TAH-HIR.

VE RRUXHZE FEHXHUR.

(EL-MUDETHIR, 1-5)

 

 

Po ashtu edhe suretul FATIHA është sureja e parë e Kur’anit e cila ka zbritur si sure e plotë, menjëherë e pa ndërprerje, dhe është e vendosur në fillim të Mus’hafit.

Bismilahirrahmani rrahim është në fillim të çdo sure (përpos në suretu Tevbe). Kur i ka zbritur Muhamedit a.s. ky ajet dhe është urdhëruar ta vendosë në fillim të sures, atëherë Muhamedi a.s. e ka kuptuar se ajo sure është plotësuar dhe ka përfunduar.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s