Suret dhe ajetet e fundit

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Suret dhe ajetet e fundit

 

Pas njëzet e tre viteve të zbritjes së Kur’anit, Muhamedit a.s. dhe muslimanëve në Haxhin Lamtumirës u zbret ajeti Kur’anor:

“Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju Islamin fe …”. (EL-MAIDE, 3)

 

Nga ky ajet është kuptuar se Kur’ani është kompletuar dhe është afruar përfundimi i zbritjes së tij. Pra, prej ajeteve të fundit të zbritjes së Kur’anit është ky ajet, ndërsa si sure e plotë e fundit është sureja FET-H (sureja e çlirimit):

 

IDHA XHAE NESRULLAHI VEL FET-H.

VE REEJTEN-NASE JED’HULUNE FI DINILAHI EFVAXHA.

FE SEBIH BI HAMDI RABIKE VES-TEGFIRH IN-NEHU KANE TEVABA.

 

(EL FET-H, 1-3)

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s