Mrekullia e Kur’anit

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Mrekullia e Kur’anit

 

Mrekullitë mbinatyrore ndahen në dy lloje:

 

  1. Mrekullitë shqisore, siç janë: të pamurit, të prekurit etj.
  2. Mrekullitë logjike.

 

Prej mrekullive shqisore janë: Shkopi i Musait a.s., shërimi i të verbërve prej Isat a.s. dhe Deveja e Salihut a.s.

 

Prej mrekullive logjike është Kur’ani i cili është mrekulli deri në ditën e Kijametiti.

 

Kur’ani është mrekulli logjike, për t’i përmendur mrekullitë e Kur’anit nuk mjafton edhe po të shkruanin të gjitha lapsat e botës, por edhe sikur të ishin lapsa të gjitha lisat e botës, po edhe sikur të ishin të gjitha detërat e botës ngjyrë. Por ne vetëm do t’i ndajmë muëxhizet e Kur’anit si vijon:

 

  1. Mrekullia gjuhësore e Kur’anit.
  2. Mrekullia e gjërave sekrete të Kur’anit (të botës tjetër).
  3. Mrekullia juridike e Kur’anit dhe
  4. Mrekullia shkencore e Kur’anit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s