Qëllimi i zbritjes së Kur’anit

Qëllimi i zbritjes së Kur’anit

 

Qëllimi kryesor i zbritjes së Kur’anit është:

 

E para:

Që të jetë mrekulli mbinjerëzore e cila të vërtetojë pejgamberinë e Muhamedit a.s. dhe transmetimin e misionit të Zotit të Madhëruar.

 

E dyta:

Që të jetë burim i udhëzimit dhe drejtimit në rrugë të drejtë dhe burim kryesor i sheriatit islam që për çdo çështje të kthehemi te ai. Zoti i Lartmadhëruar thotë:

“Pasoni (bazohuni) atë çka ju është zbritur nga Zoti juaj, e mos pasoni tjetër dashamir përpos Tij”. (EL-EARAF, 3)

 

E treta:

Qëllimi i Kur’anit ka qenë që të zhdukë fanatizmin dhe racizmin e injorancës. Zoti i Lartmadhëruar thotë:

“O ju njerëz, Ne ju kemi krijuar prej një mashkulli dhe prej një femre dhe ju kemi bërë në popuj dhe fise që të njiheni, ndërsa padyshim më fisniku prej juve tek Allahu është më i devotshmi”. (EL-HUXHURATË, 13)

 

 

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s