Temat e Kur’anit

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Temat e Kur’anit

 

Kur’ani përfshin sistemin dhe organizimin e Islamit, rregullat e posaçme që kanë lidhje me fenë Islame dhe jetën në përgjithësi.

Nuk ka asnjë çështje e cila të ekzistojë e të cilën Kur’ani, për së afërmi, apo për së largu, të mos e ketë zbuluar. Ne do të përmendim disa tematika kryesore:

  1. Besimin në Allahun Krijues të gjithësisë, besimin në ringjallje.
  2. Nxitjen për hulumtim dhe studim në krijimin e qiejve dhe të tokës.
  3. Tregimin e popujve të lashtë.
  4. Qortimin ndaj jobesimtarëve për dënim dhe këshillimin e premtimin e shpërblimit besimtarëve.
  5. Ligjet juridike dhe kushtetutën njerëzore.

 

 

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s