Përmbledhja e Kur’anit

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Përmbledhja e Kur’anit

 

Gjatë kohës së Muhamedit a.s. Kur’anin e kanë shkruar prej banorëve të Mekës derisa ishte në Meke dhe prej banorëve të Medinës derisa ishte në Medine.

 

Prej shkruesve të Kur’anit në Meke janë:

 

Ebu Bekri Sidiki,

Othman bin Afan,

Omer bin Hatabi,

Alij bin Ebi Talibi dhe

Zubejr bin el Avam, redijellahu anhum.

 

Prej shkruesve të Kur’anit në Medine janë:

Zejd bin Thabit,

Halid bin Velidi

Abdullah bin Revaha dhe

Ubej bin Keab, redijellahu anhum.

 

Muhamedi a.s. i ka pasur shkruesit e Kur’anit të cilët i ka emërua dhe i ka caktua me i shkrua ajetet dhe suret e Kur’anit.

Xhibrili e mësonte Muhamedin a.s. që ajetet t’i vendoste në vende të caktuara dhe t’i radhitë në vende të caktuara.

Në kohën e Ebu Bekri Sidikit i tërë Kur’ani është përmbledhur në mus-haf të cilin e ka ruajtur Ebu Bekri, dhe pas vdekjes së tij e ka marrë atë mus-haf Omeri r.a., dhe pasi ka vdekur ka kaluar mus-hafi tek Hafsa e bija e Omerit, derisa prej saj e ka marrë mus-hafin Othmani r.a. i cili e ka shumëzuar dhe e ka shpërndarë nëpër kryeqendrat Islame.

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s