Hadithet që flasin rreth Kur’anit

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Hadithet që flasin rreth Kur’anit

 

Muhamedi a.s. ka thënë:

 

“Lexoni Kur’anin se vërtet ai do t’i bëjë shefaat në ditë e kijametit lexuesit të tij”. (MUSLIMI)

 

Ai i cili e lexon Kur’anin ka shpërblim të shumëfishtë, ai është më i miri, pse gjuha e tij e pastër e lexon fjalën e Zotit. Për këtë thotë Muhamedi a.s.:

 

“Më i miri prej jush është ai i cili mëson Kur’anin dhe ua mëson të tjerëve”. (BUHARIU)

 

Ai i cili e këndon Kur’anin me përkujdesje, me precizitet, ka shkallë të lartë, mirëpo edhe ai i cili mundohet të lexojë me precizitet shpërblehet.

 

Në një hadith thotë Muhamedi a.s.:

“Ai i cili e këndon Kur’anin me shkathtësi dhe precizitet, ai do të jetë me melaqet e dalluara fisnike, ndërsa ai i cili e këndon Kur’anin dhe angazhohet ta këndojë mirë dhe gjen vështirësi do të shpërblehet”. (MUTEFIKUN ALEJHI)

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s