Dënimi me Sheriat a ndikon mos me u dënua në botën tjetër për atë krim?

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Dënimi me Sheriat a ndikon mos me u dënua në botën tjetër për atë krim?

 

Po, sepse për ndryshe atëherë do të barazoheshin krimineli me atë të cilit i është bërë krimi.

Për këtë arsye dënimet me pa të drejtë faljeje (Hudud) quhen Xhevabire em Zevaxhire. E vërteta është se ai i cili ka bërë mëkat quhet Xhevabir, e ai i cili nuk ka bërë mëkat Zevaxhir.

Një njeri i ka thënë të Dërguarit të Allahut s.a.v.s.: Një grua më ka puthur. Për këtë shkak ka zbritur ajeti Kur’anor:

“Fale namazin në një pjesë të ditës dhe në thellësi të natës. Nuk ka dyshim se punët e mira i zhvleftësojnë punët e këqija.”

Njeriu i ka thënë Muhamedit a.s.: Ky ajet ka zbritur vetëm për mua? Muhamedi a.s. i ka thënë:

“Përkundrazi, për të gjithë umetin tim.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s