Ajetet e Kur’anit

Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga: "Besimi në librat e Zotit"

Ajetet e Kur’anit

 

Fjala ajet ka tri kuptime:

Kuptimi i parë – ajet është bashkësi e shkronjave. Kuptimi i dytë – ajet është çuditëse, mahnitëse. Kuptimi i tretë – ajet është shenjë, sinjal, argument.

Rregullimi i shkronjave të mahnit ngase atë rregullim e ka bërë Zoti i Madhëruar.

Rregullimi i shkronjave në ajete argumenton dhe vërteton pejgamberinë e Muhamedit a.s.

Ajeti më i gjatë në Kur’an është ajeti në suretul Bekare e ai është ajeti i borxhit.

Kur’ani përbëhet prej 6236 ajeteve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s