Vajzat e Shuajbit a.s.

Vajzat e Shuajbit a.s.

Ishte mesnatë.

Musait a.s. i i shkon lajmi se ai duhej të largohej.

Musai a.s. me të shpejtë largohet nga Egjipti.

U nis në drejtim të Medjenit.

Rruga e vështirë e kishte lodhur.

Ishte ndalë pranë një lisi për të pushuar.

Në Medjen i sheh dy vajza me bagëti.

Ata dy vajza ishin vajzat e Shuajbit a.s.

Musai a.s. i pyeti: – Çka keni, çka po pritni?

Ato i thanë: – Kemi një baba të moshuar dhe të pafuqishëm.

Ne jemi të detyruara t’i kullosim e t’u japim ujë vetë bagëtive.

Ne nuk duam të hyjmë mes burrave.

Por presim të largohen ata, pastaj u japim ujë bagëtive.

Për shkak se ata u japin ujë para nesh, ndodh që uji të mbarohet dhe ne nuk mund t’u japim ujë bagëtive tona!

Musai a.s. e kuptoi që vajzat ishin ndalur ngaqë nuk mund të përziheshim me djemtë.

Mori bagëtinë e i çoi te burimi dhe me të shpejtë u kthye.

Musai a.s. u ul pranë një lisi e iu lut Zotit: – O Zoti im më furnizo me të mirat Tua.

Atë ditë ato u kthyen më herët, para mbrëmjes.

Babai i pyet: – Pse sot keni ardhur më herët.

Njëra nga vajzat i përgjigjet:

– Përderisa ishim duke pritur në një largësi, ndërsa barinjtë e tjerë u jepnin ujë bagëtive, erdhi një njeri dhe na pyeti, dhe ne i treguam se nuk mund t’u japim ujë bagëtive para se të shkojnë barinjtë nga pusi i ujit. Andaj ai i mori dhe u dha ujë bagëtive. Për këtë ne erdhëm më herët.

Pas një kohe njëra prej vajzave shkon te Musai a.s. dhe i thotë:

– Të fton babai ynë që të të shpërblejë për arsye se na ndihmove që t’i japim ujë bagëtive.

Musai a.s. shkoi në shtëpinë e tyre, ia tregoi ngjarjen e tij.

Shuajbi e dëgjoi me vëmendje dhe i thotë se ke shpëtuar nga një popull kriminel.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s