Motra e Musait a.s.

Motra e Musait a.s.

Mirjami është motra Musait.

Nëna e saj i thotë:

– Shko bijë gjer te pallati i Faraonit.

Shih mos merr vesh ndonjë gjë për një bebe mbi ujë.

Çfarëdo që të ketë ndodhur, lajmi aty shkon më parë!

Po kujdes, se mos dyshojnë në ty!

Motra e Musait shkoi deri në pallat pa rënë në sy.

Aty mësoi për beben e gjetur.

E pa nga larg, i dëgjoi zërin e të qarat e vazhdueshme prej urisë.

Ky ishte gëzimi më i madhi i motrës për vëllanë, kur e kuptoi se nuk ishte fundosur.

Ky ishte gëzimi më i madhi i motrës për vëllanë, kur e kuptoi se vëllai i saj kishte shpëtuar.

Ky ishte gëzimi më i madhi i motrës për vëllanë, kur e kuptoi se vëllai i saj ishte gjallë.

Mirjami shkon te Asija.

E sheh se ajo ishte e mërzitur dhe e pyeti:

– Pse je e mërzitur?

Ajo iu përgjigj:

– Musai nuk pranonte të pijë nga gjiri i asnjërës prej grave të pallatit.

Mirjami i thotë

– E njoh një grua, ndoshta Musai nuk do t’ia refuzonte gjirin e saj.

Vajza shkoi në shtëpi,

e lajmëroi nënën e saj.

Pas një kohe shkuan në pallatin e Faraonit.

Ajo u gëzua shumë që pa të birin dhe filloi ta ushqente dhe të kujdesej për të.

Askush nga familja e Faraonit nuk e dinte se ajo ishte nëna e vërtetë e Musait.

Mirjami, motra e Musaut a.s. nuk e la asnjë çast pa e përcjellë situatën e vëllait të saj deri sa e bashkoi me nënën.

Kjo është sakrifica e motrës për vëllanë.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s