Haxherja

Haxherja

Haxherja është nëna e Ismailit.

Haxherja ishte shembull i besimtares së vërtetë.

Shembull në mbështetjen në Zotin dhe simbol i dorëzimit të plotë në Zotin e Madhërishëm.

Shembull në tejkalimin e vështirësive dhe pengesave gjatë jetës.

Ibrahimi a.s. e dërgoi para një lugine të shkretë, pa njerëz, pa bimë, pa ujë dhe pa asgjë tjetër.

Haxhereja e pyeti Ibrahimin a.s.:

– A Allahu të ka urdhëruar kështu?

Ibrahimi i tha: – Po.

Haxherja i tha: – Atëherë Ai nuk na humbë neve! Nuk kemi për të vdekur atëherë.

Ibrahimi a.s. u largohet dhe i lë të vetmuar Haxherën me fëmijën e saj Ismailin.

Haxherja i jepte gji Ismailit dhe pinte nga uji që ia kishte lënë, por kur uji u harxhua dhe fëmija ndiente etje, puna ndryshoi. Haxherja filloi ta shikonte fëmijën me dhembshuri madje nga dhimbja e madhe për të nuk mund ta shikonte.

U nis në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

U kthye dhe shkoi në drejtim të kodrës Merva. Prapë nuk gjeti asgjë.

U nis në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

U kthye dhe shkoi në drejtim të kodrës Merva. Prapë nuk gjeti asgjë.

U nis në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

U kthye dhe shkoi në drejtim të kodrës Merva. Prapë nuk gjeti asgjë.

U nis në drejtim të kodrës Safa. Nuk gjeti asgjë.

Duke u kthyer në drejtim të foshnjës sheh diçka të habitshme.

Ismaili buzëqesh sepse meleku pranë tij e kishte afruar ujin.

Haxherja u gëzua pa masë, u afrua te uji. Uji gurgullonte me të madhe.

Haxherja dhe djali i saj Ismaili a.s. pinë nga uji i zemzemit dhe i shpëtuan vdekjes me anë të kësaj mrekullie hyjnore.

Dr. Musli Vërbani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s