MËKATET E VOGLA DHE MËKATET E MËDHA

MËKATET E VOGLA DHE MËKATET E MËDHA

Çka është mëkati i vogël, e çka i madhi dhe a është e mundur që mëkati i vogël të bëhet i madh ndonjëherë?

Përgjigjet Shejh Shaëraviju: Mëkat i madh është idhujtaria, pirja e alkoolit, prostitucioni, vjedhja, vrasja, mosrespektimi i prindërve, shpifja ndaj grave të ndershme, ndërsa të tjerat, përpos këtyre, quhen mëkate të vogla.

Përsëritja me qëllim dhe i vazhdueshëm i mëkatit të vogël është mëkat i madh, pra përsëritja dhe vazhdimësia. Kjo është sikurse ti të kesh vendosur për të mos e dëgjuar Allahun. Ky mosdëgjim bëhet edhe në mëkatin e vogël, i cili pastaj bëhet i madh, sepse ka kaluar prej kundërshtimit të vendimit në rebelimin e atij vendimi.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s