Si do të kishte qenë jeta nëse e keqja dhe e padrejta mbizotërojnë dhe udhëheqin?

Si do të kishte qenë jeta nëse e keqja dhe e padrejta mbizotërojnë dhe udhëheqin?

Përgjigjja: Nuk ka dyshim se jeta do të ishte e keqe, nëse atë e udhëheq e keqja. Sundimi i ligjit dhe i drejtësisë është sundim i programit të Allahut.

Ne e mësojmë dhe e kuptojmë të drejtën nga e padrejta, atëherë kur bëhet krahasimi në mes tyre, e Allahu na ka mësuar që këtë ta bëjmë me gjuhën e dialogut.

Allahu na ka mësuar se e vërteta arrihet me fuqinë e së drejtës dhe të argumenteve. Askush nuk i bën padrejtësi askujt me logjikën e drejtësisë dhe të vërtetës.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s