Nëse kundërshtarët e shfrytëzojnë, e keqpërdorin tolerancën dhe ngriten kundër tij për ta sunduar, si duhet vepruar?

Nëse kundërshtarët e shfrytëzojnë, e keqpërdorin tolerancën dhe ngriten kundër tij për ta sunduar, si duhet vepruar?

Përgjigjja: Nëse ata mendojnë dhe veprojnë ashtu, atëherë Islami kërkon prej besimtarëve të mbrohen me çdo kusht kundër tyre, që nga fillimi e deri sa fjala e Allahut të jetë më e larta, ngaqë është e qartë se nëse në një vend sulmohen të drejtët prej të këqijve dhe kriminelëve, Allahu i ka mësuar njerëzimit si duhet vepruar.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s