CILËSITË E HYRIVE TË XHENETIT

CILËSITË E HYRIVE TË XHENETIT

Pyetje: Cilat janë tiparet e hyrive të xhenetit?

Përgjigjja: Hyri: e bardhë, sytë e mëdhenj, flokëshndritëse, sikurse krahët e petritit.

Pyetje: Çfarë kuptimi ka ajeti: “Të ngjashëm me margaritarët e ruajtur”?

Përgjigjja: Shkëlqimi si shkëlqim i mëndafshit, të cilin nuk e ka prekur dorë e njeriut.

Pyetje: Çfarë kuptimi ka ajeti: “Në ta ka të mira të shumta”?

Përgjigjja: Pamje të bukur dhe edukatë të mirë.

Pyetje: Çfarë kuptimi ka ajeti: “Sikurse të ishin vezë të ruajtura”?

Përgjigjja: Butësia e tyre është si butësia e nënlëvozhgës së vezës.

Pyetje: Çfarë kuptimi ka ajeti: “Të dashura (për bashkëshorte të tyre)”?

Përgjigjja: Janë ata, të cilat në këtë botë kanë vdekur në moshë të vjetër, mirëpo Allahu, pas pleqërisë së tyre, i ka shndërruar në virgjëresha, uruben, do të thotë: simpatike dhe të dashura, ndërsa etraba-do të thotë: të gjitha janë të një moshe.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s