SHAËRAVIJU DHE LËMIA MEKANIKE

SHAËRAVIJU DHE LËMIA MEKANIKE

Për ngjarjen e ISRASË Shejh Shaëraviju thotë: Sa më shumë që të shtohet shpejtësia (forca), zvogëlohet distanca. Pra, distanca dhe shpejtësia janë refleksive, varësisht prej njëra-tjetrës.

Forca (shpejtësia) ka qenë forca (shpejtësia) e Allahut, e cila nuk ka kohë. Këtu Shejh Shaëraviju na paraqet ligjin (parimin) e rëndësishëm të mekanikës, i cili thotë: Distanca është e barabartë me shpejtësinë e kohës.

Pasi që distanca është e palëvizshme, atëherë sa më shumë që të rritet shpejtësia aq më shumë zvogëlohet koha për atë distancë. Kështu që koha për Allahun është e barabartë me zero. Subhanellah

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s