Cili është dallimi në mes të “ëndrrës” dhe të “pamit”?

Cili është dallimi në mes të “ëndrrës” dhe të “pamit”?

Përgjigjja: Fjalët “ëndërr kam parë” vijnë në infitiv vetëm kur të jetë ëndërr iluzioni “kam parë ëndërr”, sepse, sa i përket shikimit me sy, thuhet “duke shikuar, kam parë”. Ndërsa nëse e shikon në gjumë, thua “kam parë ëndërr”.

Në poemën e rij Rai Nemiri thotë:

“Ëndërr shikon gjërat e mëdha që të habitet mendja.

Përgëzoje veten, e cila më parë ka qenë e përgënjeshtruar.”

Fjalët  “shikim duke parë” e ka përdorur shikimin  me sy dhe shikimin në gjumë.

Mirëpo, zakonisht “shikimi në ëndërr” e përdorin për shikimin e gjërave mahnitëse, të cilat nuk mund të shihen në ëndërr.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s