UTHULLA PREJ ALKOOLIT

UTHULLA PREJ ALKOOLIT

Disa njerëz alkoolin e shndërrojnë dhe e përdorin në uthull. Si është puna me ta? A është e ndaluar apo jo, duke pasur parasysh se qëllimi është i mirë?

Përgjigjja: Është pyetur i dërguari i Allahut për shndërrimin e alkoolit në uthull. E, ai është përgjigjur: Jo nuk lejohet. (MUSLIMI)

Disa njerëz e kanë pyetur të dërguarin e Allahut s.a.v.s: Ne e shtrydhim lëngun,e lëngun e shtrydhur të fermentizuar e përdorim për drekë e darkë për pije (në një transmetim tjetër për ushqim). E, Muhamedi s.a.v.s. u ka thënë: “Pini, por largohuni nga çdo lëng dehës”. Pastaj, ia kanë përsëritur pyetjen, e Muhamedi s.a.v.s. prapë u ka thënë: “Allahu ua ka ndaluar edhe të paktën, nëse e shumta e saj deh”. (DARUKUTNIJU)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s