SHARJA E PRINDËRVE

SHARJA E PRINDËRVE

Dëgjojmë për sharjen e prindërve nga djemtë e tyre. Çka nënkuptohet me këtë dhe se mosrespektimi i prindërve a është mëkat i madh?

Përgjigjja: I nderuari ynë, i dërguari i Allahut s.a.v.s., ka thënë: “Prej mëkateve të mëdha është kur njeriu i shan prindërit e vet.

Është pyetur: Po si i shan njeriu prindërit e vet?

Është përgjigjur: I shan babain dhe nënën e tjetrit, e ai ia kthen duke ia sharë babain dhe nënën e këtij.”(MUTEFIKUN ALEJHI)

Transmetohet nga Imam Ahmedi se Muhamdei s.a.v.s ka thënë: Prej mëkateve më të mëdha është mosrespektimi i prindërve.

Është pyetur: Po çka është (si bëhet, si shkaktohet) mosrespektimi i prindërve? Është përgjigjur: Njeriu shan nënën e babain e tjetrit, e ai ia shan babain e nënën këtij.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s