NJË SHKURORËZIM

NJË SHKURORËZIM

Një njeri e ka shkurorëzuar gruan e tij tri herë me një fjalë në një vend, në prezencën e dëshmitarëve. A konsiderohet një shkurorëzim apo tre shkurorëzime?

Përgjigjja: Ne edhe më herët jemi përgjigjur se kjo konsiderohet një shkurorëzim, sepse kur është pyetur i dërguari i Allahut s.a.v.s. për burrin, i cili e ka shkurorëzuar gruan e tij tri herë, përnjëherë është ngritur, i hidhëruar, dhe pastaj ka thënë: Edhe duke qenë në mesin tuaj, ai po luan me Allahun? Deri sa një njeri është ngritur dhe ka thënë: O i dërguari i Allahut: A ta dënojmë me vdekje?

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s