CILA ËSHTË E DREJTA E SECILIT PREJ KËTYRE

CILA ËSHTË E DREJTA E SECILIT PREJ KËTYRE

Pyetje: Nëse vdes babai, duke lënë pas vetes vajzën e djalit ,vajzën dhe motrën, si ndahet trashëgimia në mes tyre?

Përgjigjja: Është pyetur Ebu Musa el Eshariju për vajzën, vajzën e djalit dhe motrën. Është përgjigjur: Vajzës i takon një e dyta, ashtu edhe motrës një e dyta tjetër. Ja, po vjen Ibn Mes’udi dhe ai do të pajtohet me mendimin tim. Është pyetur Ibn Mes’udi dhe i kanë treguar se si është përgjigjur Ebu Musa, e ai ka thënë: Ka lajthitur, e po të pajtohesha, edhe unë do të isha në humbje. Gjyko ashtu siç ka gjykuar pejgamberi s.a.v.s: vajzës një e dyta, vajzës së djalit një e gjashta, për t’u plotësuar dy të tretat, dhe çka mbetet motrës.(BUHARIU)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s