PROSTITUTI DHE PROSTITUTA

PROSTITUTI DHE PROSTITUTA

Çfarë dënimi parashihet për gruan që bën tradhti kurore me djalin e pamartuar?

Përgjigjja: Një njeri i ka thënë të Dërguarit të Allahut s.a.v.s.: “Djali im ka qenë shërbëtor i këtij dhe ka bërë prostitucion me gruan e tij. I kam dhënë njëqind dele dhe shërbëtorin. Për këtë i kam pyetur dijetarët, e ata më thanë se djali im duhet të dënohet me njëqind të rëna dhe të internohet (largim nga vendlindja për një kohë të caktuar), ndërsa gruaja e tij duhet të ekzekutohet me gurëzim”.  Muhamedi s.a.v.s. i thotë:

“Për Atë që shpirti im është në dorën e Tij, gjykoni mes vete siç e parasheh Libri i Allahut. Njëqind dele dhe shërbëtorin ktheje prapë, djali yt le të dënohet me njëqind të rëna dhe le të internohet një vit. O Enis, shko te gruaja e këtij, nëse ajo pranon se ka bërë prostitucion, gurëzoje”. Kur shkon, ajo pranon dhe e ka ekzekutuar me gurëzim deri në vdekje”.(Muttefekun alejhi)

“I Dërguari i Allahut s.a.v.s. ka gjykuar për prostitutën e pamartuar internim një vit dhe dënimin prej njëqind të rënave”. (E ka regjistruar Buhariju)

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s