Kurthi i Ebu Xhehlit

Kurthi i Ebu Xhehlit

Një ditë Ebu Xhehli i përgatiti një kurth Pergamberit a.s.

Hapi një gropë përpara shtëpisë së vet dhe

e thirri Pejgamberin për vizitë në shtëpinë e tij.

Kur Pejgamberi a.s. po shkonte drejt shtëpisë së Ebu Xhehlit vjen Xhibrili a.s. dhe i tregon për gropën.

Kur e mori vesh këtë gjë, Pejgamberi u kthye në shtëpinë e tij.

Ebu Xhehli kur e pa se ai po kthehej mbrapsht,

u nis t’i shkonte nga pas për ta pyetur për arsyen, por e harroi gropën që kishte hapur dhe ra në gropën që hapi vetë.

Për ta nxjerr prej aty i zgjatën një litar, por nuk e arrinte dot litarin.

Sa më shumë që i zgjatnin litarin, aq më tepër thellohej gropa.

Në këtë gjendje, Ebu Xhehli gati sa nuk po çmendej brenda gropës së errët.

I dërgon fjalë Pejgamberit a.s. dhe i lutet që ta nxjerr nga gropa.

Kur vjen Pejgamberi pranë tij i thotë:

– Po të nxora nga gropa a do të besosh?

– Po më nxore nga gropa do të besoj – u shpreh Ebu Xhehli.

Pejgamberi a.s. i zgjati dorën e tij dhe e nxori që aty.

Kur doli, Ebu Xhehli tha: – Ne jetën time nuk kam parë kurrë magjistar më të fuqishëm se ti!

Dhe kështu, vazhdoi të mos besojë, deri sa edhe vdiq si i poshtëruar.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s