Ebu Lehebi

Ebu Lehebi

Muhamedit a.s. i kishte zbritur shpallja.

Tri vite kishte thirrur fshehurazi në Islam.

Pas tri viteve fillon të thërras haptazi në Islam.

Shkon në kodrën Safa të Mekës dhe i thërret banorët e Mekës me fise një nga një:

– O pasar­dhësit e Fihrit!

O pasar­dhësit e Adit!

O kurejshitë!, dhe kështu me ra­dhë.

Mekasët u tubuan.

Shkojnë kurejshët.

Shkon edhe Ebu Lehebi.

Muhamedi a.s tha: – Çfarë men­doni, po t’ju thosha se në luginë gjendet kalorësia e cila do t’ju sulmojë, a do të më kishit besuar?

Ata u përgjigjën: – Ne do të besonim, se ti kurrë nuk na ke gënjyer.

Muhamedi a.s. u thotë:

– Dijeni se unë jam i dër­guar te ju që t’ju tërheq vërejtjen për vuajtjet e rënda dhe ndësh­kimin që ju pret.

Ebu Lehebi tha:

– Të shkoftë huq pjesa e mbetur e ditës! A për këtë na ke ftuar?

Allahu i Lartësuar atëherë shpalli:

– Le të shkatërrohet Ebu Lehebi.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s