Ebu Talha dhe gruaja e tij Umi Selijm

Ebu Talha dhe gruaja e tij Umi Selijm

Ebu Talha r.a. e kishte një fëmijë shumë të sëmurë.

Ai del nga shtëpia për punë,

djali i tij vdes.

Kur u kthye në shtëpi,

i thotë gruas së tij Umi Selijm:

– Si është puna me fëmijën?

Ajo i thotë:

– Ka pushuar dhe është qetësuar (duke pasur për qëllim se ka vdekur).

Ebu Tahla ka menduar se është shëruar.

Pas jacisë i afrohet gruas dhe flenë me të.

Më vonë gruaja e tij i thotë:

– O Ebu Tahla, çka mendon, nëse marrin borxh në një shtëpi, e pas një kohe familja e asaj shtëpie e kërkon borxhin, a është e drejtë t’ia ndalosh?

Thotë: – Jo.

Ajo i thotë:

– Kështu konsideroje fëmijën tënd, pasi që fëmija yt ka vdekur e kërko shpërblim prej Zotit.

Ai hidhërohet me gruan e tij dhe i thotë:

– Më ke lënë që të bëhem i papastër prej marrëdhënieve, e tani po më tregon për fëmijën?!

Pastaj del prej shtëpie, shkon te i Dërguari i Allahut a.s. dhe i tregon çka i ka ndodhur. Muhamedi a.s. i thotë se gruaja jote ka vepruar me të drejtë dhe është lutur: – Zoti ua bekoftë natën!

Atyre u lindi një fëmijë.

Muhamedi a.s. e emëron Abdullah.

Pastaj Abdullahu i ka pasur nëntë fëmijë dhe të gjithë lexonin Kur’an.

Ky ka qenë pranimi i duasë së të Dërguarit të Allahut s.a.v.s.: “O Zot bekoji ata!”

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s