CILA DUA PRANOHET MË SË SHUMTI DHE KUR?

CILA DUA PRANOHET MË SË SHUMTI DHE KUR?

Zoti i Lartmadhëruar thotë: “Lutmuni Mua, do t’ua pranoj”. Ne e dimë se lutja është truri i ibadetit, por pyes: Cila dhe kur pranohet më së shumti?

Përgjigjja: Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s. Cila dua është më e pranuar?

Është përgjigjur: Duaja në thellësi të natës dha pas namazeve farze. (E ka regjistruar Ahmedi)

Në një rast tjetër ka thënë: “Duaja në mes të ezanit dhe ikametit nuk kthehet prapë.” I kanë thënë: Po për çka të lutemi, o i Dërguari i Allahut?

“Lutjuni Allahut për shëndet në këtë botë dhe botën tjetër. (E ka regjistruar Tirmidhiu)

Është pyetur i Dërguari i Allahut s.a.v.s.: “Me çka ta përmbyllim lutjen?

Është përgjigjur: “Me Amin”.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s