Vereka ibnu Neufel

Vereka ibnu Neufel

Pejgamberit a.s. iu shfaq për herë të parë Xhibrili a.s. në shpellën Hira.

Ai u kthye i frikësuar në shtëpi.

Me të hyrë në shtëpi, ai u tha familjarëve:

– Më mbuloni! Më mbuloni!

Gruaja e tij Hadixheja e mbuloi.

Në mëngjes, Hadixheja vajti me Pejgamberin a.s. tek Vereka ibnu Neufel.

Ai kishte njohuri mbi fetë qiellore dhe vetë ishte në fenë e Ibrahimit a.s.

I dërguari i Zotit në prezencën e Hadixhes i rrëfeu gjithçka që i kishte ngjarë atë natë.

Pasi e dëgjoi, Vereka ibnu Neufel i tha:

– Për Zotin, i cili ka në dorë jetën time,

ti je Pejgamberi i këtij umeti dhe je pejgamberi i fundit.

Ty të ka ardhur shpallja që i ka ardhur Musait.

Populli yt do të të përgënjeshtrojnë.

Populli yt do të të lëndojnë, luftojnë.

Populli yt do të të nxjerrin nga qyteti.

Pejgamberi a.s e ndërpret dhe i thotë:

– Do më përzërë populli im?!

Vereka bin Nufel i tha:

– Po.

Nuk i është shpallur kujt ajo që të është shpallur ty e që të mos ketë pasur armiq.

Ah sikur të isha i ri të të ndihmoja kur të vijë ajo ditë.

Pejgamberi a.s. ka thënë:

– Kurrë mos e shani Vereka ibnu Neufel, pasi unë e kam parë atë në xhenet.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s