Ebu Dahdah r.a.

Ebu Dahdah r.a.

I dërguari i Zotit fliste mbi vlerën e sadakasë.

Ebu Dahdah e dëgjonte.

Ai kishte një fermë.

Ferma e tij ishte prej fermave më të mira në Medine.

Fjalët e Pejgamberit a.s. ndikuan shumë tek Ebu Dahdah.

Shkoi te plantacioni i tij me hurma.

E dhuroi atë për çështjen islame.

E dhuroi të gjithë këtë fermë në shërbim të fesë së Zotit dhe lexoi ajetin Kur’anor:

“Kush do t’i japë Allahut një hua të bukur, që Ai t’ia kthejë shpërblimin shumëfish? Allahu e shtrëngon (riskun) dhe e liron; tek Ai do të ktheheni.”

Pejgamberit a.s. i shkoi lajmi që Ebu Dahdah kishte dhuruar fermën e tij më të mirë.

Pejgamberi a.s. tha:

– Sa shumë palma do të gjejë Ebu Dahdah në xhenet!

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s