Sad ibnu Ebi Vekkasi

Sad ibnu Ebi Vekkasi

Pejgamberi a.s. shkon në shtëpinë e Sadit.

Sadi i thotë:

– O i dërguari i Zotit!

Unë dua ta lë në testament që e gjithë pasuria ime të jepet në rrugë të Zotit.

Pejgamberi a.s i thotë: – Jo o Sad.

Sadi i thotë:

– Atëherë do të porosis që të jepen 2/3 e pasurisë.

Pejgamberi a.s i thotë: – Jo.

– Atëherë do të porosis që gjysma e pasurisë të jepet në udhë të Zotit – tha Sadi.

Pejgamberi a.s. e kundërshtoi përsëri.

Sadi i tha: – Atëherë do të porosis që të jepet vetëm 1/3 e pasurisë.

Pejgamberi a.s i thotë:

– Bën, por edhe një e treta dhe është shumë o Sad. Është më mirë që pasardhësit e tu t’i lësh të pasur, sesa t’i lësh të varfër duke lypur nga njerëzit.

Pas këtyre fjalëve, Pejgamberi a.s e luti Zotin që Sad ibnu Ebi Vekkasit t’i japë pasardhës të mirë dhe të ndershëm.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s