Ebu Hurejre r.a.

Ebu Hurejre r.a.

Ebu Hurejre do të thotë: babai i maces së vogël.

Këtë emër ai e mori për shkak se e mbante dhe luante me një mace.

Ai e pranoi islamin.

Nuk kishte tokë për të punuar.

Nuk merrej me tregti.

Vendi ku banonte ishte xhamia.

Mësuesi i tij ishte vetë Pejgamberi a.s.

Edukuesi i tij ishte vetë Pejgamberi a.s.

Ebu Hurejre iu përkushtua shërbimit të Pejgamberit a.s. dhe shoqërimit me të.

Për shkak se iu përkushtua nxënies së dijes, Ebu Hurejre vuajti nga kushtet e vështira të jetës.

Talenti i tij i vetëm ishte kujtesa dhe memoria e fortë.

Me të dëgjuar diçka, ai e mësonte menjëherë.

Mori përsipër përgjegjësinë e memorizimit të haditheve Pejgamberike me qëllim që t’ua përcjellë brezave të ardhshëm.

Hadithet e tij i kanë transmetuar mbi 800 burra nga shokët e Pejgamberit a.s. dhe brezi i tabi’inëve.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s