Cila martesë është harmonike, me të afërmit apo me të largëtit?

Cila martesë është harmonike, me të afërmit apo me të largëtit?

Imam Shaëraviju tregon se Islami insiston në martesën e çifteve që të jenë sa më të largët, që të mos lindë dhe zhvillohet fëmija i dobët e me të meta. Pastaj, në lidhje me këtë, Imami thotë: Kur Kur’ani dhe suneti na orienton në këtë parim, ai e ka vërejtur pikën e parë të edukimit, që fëmija të rritet me dhuntitë e Allahut, fëmijë i fuqishëm me të gjitha cilësitë pozitive, sepse nuk mund të tubohen cilësitë pozitive prej një fare apo një lloji (farefisnor). Imami thekson të drejtën e fëmijës, që atij t’i jepet qumësht prej nënës dy vjet të plota dhe, pasi familja ta kalojë fazën e gjirit, fillon fazën e përkujdesjes. I jepet përkujdesje fëmijës nga ai që është i përshtatshëm për organizmin e tij.

E, kjo e drejtë është e nënës. Imami këtë e arsyeton me thënien e tij: Sepse fëmija në vegjëli nuk ka nevojë për njeri tepër të mençur, por ka nevojë për butësi, ledhatim e ngrohtësi, veçori këto të cilat i ka natyrshmëria e nënës.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s