Uthmani r.a. dhe vakëfi

Uthmani r.a. dhe vakëfi

Pas Hixhretit,

u rrit numri i muslimanëve.

Nevojitej zgjidhje për problemin e ujit.

Njëri prej puseve më të mëdha të Medinës ishte pusi Ruma.

Ky pus i ujit ishte në pronësi të një njeriu.

Ai njeri ishte koprrac dhe pa të holla nuk lejonte asnjë pikë ujë.

Uthmani r.a. e kuptoi këtë.

Shkoi te ai dhe i ofroi që t’ia blejë gjysmën e pusit.

Një ditë ai do ta shfrytëzonte pusin,

ditën tjetër ta shfrytëzonte Uthmani r.a.

Ai llogariti që Uthmani r.a. është tregtar i aftë dhe ai do ta rrit çmimin e ujit, kështu që ai do të kishte dobi të dyfishtë andaj e pranoi këtë marrëveshje.

Ndodhi e kundërta.

Shitja e ujit dita ditës filloi të bie, derisa më askush nuk kërkoi ujë nga njeriu tjetër.

Kjo e çuditi dhe duke kërkuar shkakun,

kuptoi që Uthmani r.a. ua jepte ujin pa të holla çdokujt që i nevojitej.

Pas një kohe, ai ofroi shitjen e gjysmës tjetër të pusit dhe Uthmani e bleu të tërin.

Një sahab shkoi te Uthmani r.a. dhe i ofroi një shumë të madhe të hollave për ta blerë pusin.

Uthmani r.a. e refuzoi duke i thënë: – Më ofrojnë më shumë.

Ky me këmbëngulësi e rriste çmimin, derisa në fund i tha: – Unë e di që nuk ka blerës që të ofrojë më shumë se unë.

Uthmani r.a. u përgjigj: Allahu i Madhërishëm!

Uthmani r.a. pusin e bëri vakëf për muslimanët.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s