Umeri r.a. dhe familja e jetimit

Umeri r.a. dhe familja e jetimit

Një natë Umeri r.a. kishte dalë për të kontrolluar qytetin.

Arrin në një tendë, e cila ishte tri milje larg Medinës.

Vëren se në atë tendë ishte i ndezur një zjarr.

I afrohet tendës.

Sheh se brenda ishte një grua me fëmijët e saj, të cilët qanin.

Umeri e pyet gruan:

– Si po kaloni?

Ajo i përgjigjet:

– Është natë e ftohtë.

– Po fëmijët pse po qajnë?

– Për shkak se janë të uritur.

– Po çka ka në kusi?

– Ujë. E përziej që fëmijët të mendojnë se është ushqim, deri sa fëmijët të flenë.

Pastaj gruaja thotë:

– Allahu është në mes nesh dhe Umerit.

Umeri i thotë:

– Zoti të mëshiroftë, po ku e di Umeri gjendjen e juaj?

Gruaja i përgjigjet:

– Ai e ka marrë përsipër qeverisjen për ne, ndërsa nuk di asgjë për ne?!

Umeri me të shpejtë shkon në depon shtetërore. Merr gjëra ushqimore: miell, vaj, dhe i vendos në shpinën e tij për t’ia sjellë në tendë,

Nuk e lejon që dikush tjetër t’i bartë pas tij, duke thënë se në Ditën e Kijametit askush nuk do të mund t’i bart mëkatet e tij.

Pastaj Umeri, Emiri e besimtarëve, përgatiti ushqimin për fëmijët, ndërsa gruaja habitet me atë përgatitje dhe thotë:

– Zoti të shpërbleftë me të mira. Për Zotin, ti ke më shumë të drejtë të jesh Emir i besimtarëve se sa Umeri.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s