Uthmani dhe sadakaja

Uthmani dhe sadakaja

Ne kohën e halifatit të Umerit r.a.,

ndodhi një thatësi e madhe në Medine.

Muslimanët me ditë të tëra nuk kishin ushqim.

Njerëzit iu ankuan halifes, ndërsa ai tha:

– Shpresoj që Allahu deri në fund të ditës do të na dhurojë një zgjidhje.

Para akshamit atë ditë erdhi një karvan i pasur tregtar.

Karvan i pasur tregtar që i takonte Uthman Ibn Affanit.

Uthmani e vendosi ushqimin në magazina.

E shiste mallin me shumicë.

Shkojnë tregtarët e Medinës dhe i thanë:

– Do të japim dy monedha për atë që ti e ke paguar me një!

Uthmani u tha: – Jo, dua më shumë!

– Do të japim 3, 4 – i thoshin tregtarët.

Uthmani kërkonte më shumë.

– Do të japim 5, 6 – i thoshin tregtarët.

Uthmani kërkonte më shumë.

Në fund, tregtarët i thanë se nuk mund të japin më shumë se 7 dinarë.

Uthmani u tha se mallin do t’ia jap atij që ofron më shumë.

Po kush mund të të jap më shumë se ne kur ne jemi njerëzit më të pasur në Medine? – i thanë ata.

Uthmani tha: – Allahu! Ai jep dhjetë herë më shumë apo edhe 700 herë më shumë!

Ju kam dëshmitarë se unë këtë mall ua dhurojë të uriturve të Medines!

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s