Pronari i dy dritave

Pronari i dy dritave

Uthmani r.a. i përkiste një familjeje fisnike Kurejshe në Mekë.

Ai e pranoi Islamin në ditët e para.

Uthmani r.a. ishte njeri modest dhe i devotshëm.

Ai në jetën e tij ka qenë e thjeshtë.

Uthmani r.a. mësoi shkrim-lexim në një moshë shumë të re.

Njëra nga vajzat e Pejgamberit a.s., Rukija r.a., martohet me Uthmanin r.a..

Muhamedi a.s. për Uthmanin tha:

– Uthmani është njeriu i parë i Umetit tim i cili emigroi për hir të Allahut me familjen e tij.

Për hir të Islamit Uthmani r.a. emigroj dy herë:

– një herë në Abisini;

– një herë në Medine.

Në betejën e Bedrit, Muhamedi a.s. e liroi atë nga pjesëmarrja në betejë për shkak të sëmundjes së Rukijës.

Sëmundja e Rukijës u dëshmua të jetë fatale, duke e lënë Uthmanin të vrerosur.

Pas vdekjes së Rukijës r.a., Pejgamberi a.s. e martoi me vajzën tjetër të tij, Ummu Kulthumën r.a.

Uthmani e ka titullin “dhun-nurejn” për shkak se është martuar me dy vajzat e Muhamedit a.s

Dhun-Nurejn do të thotë “pronari i dy dritave”.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s