Umeri r.a. meriton respekt

Umeri r.a. meriton respekt

Umeri r.a. ishte udhëheqës i muslimanëve.

Arritën stofat Jemenase.

Iu shpërndanë muslimanëve, të gjithëve në mënyrë të barabartë dhe me drejtësi.

Umeri veshi rrobat e reja të cilat vëreheshin se ishin një numër më i madh.

Këtë e vërejtën muslimanët, pasiqë gjërat shpërndaheshin haptazi.

Umeri hipi në minber dhe filloi të mbajë fjalim.

Në fjalimin e tij thoshte: – Dëgjomëni dhe respektoni.

Dëgjohet zëri lart:

– Nuk ka dëgjueshmëri dhe nuk ka respekt,

mos dëgjoni dhe mos respektoni.

Kështu brohoritën dhjetëra ushtarë duke shprehur pakënaqësi.

Umeri me butësi thotë:

– Po pse kështu? Allahu ju mëshiroftë!.

Njëri thotë:

– Ju keni marrë stof sa kemi marr dhe ne, mirëpo si është e mundur që ajo të të mjaftojë ty për këmishë, kur ti je më i gjatë se ne? Diçka nuk është në rregull! Patjetër se ti ke marrë një hise më shumë se ne.

Umeri e arsyeton veten duke e thirr djalin e tij, Abdullahun, për ta argumentuar.

Djali i tij, Abdullahu, deklaroi me zë të lartë se hisen e tij ia kishte dhënë babës, prandaj që të dy hiset i kanë mjaftuar për një këmishë, sepse vetëm njëra (pjesa e tij) nuk i mjaftonte as për t’i mbuluar organet e turpshme.

Të gjithë e pranuan dhe revoltuesi qetë tha:

– Tani meriton dëgjim dhe respekt.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s