Aliu r.a.

Aliu r.a.

Ishte një djalosh, emri tij ishte Ali.

I kishte mbushur 9 vite.

Një ditë hyri në dhomën e Pejgamberit a.s.

Pejgamberi a.s. bashkë me Hatixhen r.a. ishin duke falur namaz.

I pa Pejgamberin a.s. dhe gruan e tij që kishin rënë me ballë për tokë, u habit.

Kur përfunduan namazin,

Aliu e pyeti Pejgamberin a.s. se çka ishin ato veprime të reja.

Pejgamberi a.s. iu përgjigj duke i thënë:

“I lutemi Allahut, të vetmit Zot,

të kisha këshilluar që edhe ti të veprosh kështu.

Të mos adhurosh Latin dhe Uzanë dhe asnjë idhull tjetër.”

Aliu i habitur tha:

– Një gjë të tillë se kam dëgjuar kurrë më parë.

Së pari do të konsultohem me babin tim, pastaj të jap përgjigje për këtë.

Pas pak djaloshi u kthye tek Pejgamberi a.s..

Pejgamberi a.s. e pyeti: – A ishe tek babai yt?

Ai u përgjigj:

– Allahu nuk e ka pyetur babin tim kur e ka krijuar,

pse ta pyes unë babin tim që ta adhuroj Allahun?

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s