Çka mendon për përcaktim të gjithhershëm të një vendi në xhami? Pse Allahu e ka ndaluar atë?

Çka mendon për përcaktim të gjithhershëm të një vendi në xhami? Pse Allahu e ka ndaluar atë?

Përgjigjja: Disa njerëz shkojnë në xhami dhe ulen gjithmonë në një vend, ndërsa harrojnë se Pejgamberi s.a.v.s e ka ndaluar uljen gjithmonë në një vend, e kjo do të thotë se është haram, sepse duhet shkelur nëpër krahë të xhematit për të arritur të vendi i caktuar  i tij.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s