Cila është arsyeja e mekruhit të tregtisë në xhami?

Cila është arsyeja e mekruhit të tregtisë në xhami?

Imami i nderuar përgjigjet: Kur çështjet (interesat) e dynjasë hyjnë te njeriu, fillojnë grindjet, kacafytjet, mospajtimet, ngriten zërat etj., e kjo ndikon te çdo njeri që ta ndiejë veten të nënçmuar e të turpëruar, që ashtu ta takojë Allahun dhe të qëndrojë para tij.

Imami i mirënjohur pastaj thotë: Në xhami takimi i vëllezërve besimtarë duhet të jetë takim i afrimit dhe i dashurisë mes vete, e jo takim i konfliktit.

Takimi me Allahun në xhami duhet të prodhojë qetësi të zemrës, e jo të jetë qëllim për përfitim të dynjasë, sepse aty jemi në praninë e Bamirësit të Përgjithshëm.

Muhamed Muteveli Esh-Shaëravi

Përktheu: Dr. Musli Vërbani

Shkëputur nga “Fetva”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s