Umeri dhe vajza e cila shiste qumësht

Umeri dhe vajza e cila shiste qumësht

Umeri ishte halife.

Një natë, Umeri së bashku me shërbëtorin e tij, Eslemin, del për një inspektim në qytet për të parë nevojat e qytetarëve.

Pas një udhëtimi ndalojnë që të pushojnë në një kënd të qytetit.

Aty dëgjon një zë të një gruaje të moshuar duke e urdhëruar bijën e saj që ta përziente qumështin me ujë.

Mirëpo, vajza refuzonte që ta përziente qumështin me ujë, duke i thënë: – Oj nënë, ti e di se Umeri e ka ndaluar që të përzihet qumështi me ujë dhe të shitet, sepse kështu tradhtohen njerëzit.

Nëna i thotë: – Po edhe nëse është ashtu, ku është Umeri tani, ai nuk na sheh.

Vajza besnike i thotë: – Pse a duhet ta dëgjojmë halifen e muslimanëve – Umerin – para njerëzve, ndërsa në të fshehtë jo?!

Kjo thënie e gëzoi Umerin r.a. dhe e mahniti besimi i saj dhe besnikëria e saj.

Të nesërmen në mëngjes pyeti për atë vajzë dhe u njoftua se ishte Umi Amaretu bin Sufjan bin Abdullah Eth-Thekafij.

Kur e kuptoi se ajo vajzë ishte e pamartuar, atëherë kërkoi që ajo të martohej me djalin e tij Asimin.

Pasi u martuan, Zoti e bekoi këtë martesë dhe pas tyre trashëguan halifen e drejtë, Umer bin Abdul Azizin.

Dr. Musli Vërbani

“365 tregime për fëmijën tuaj brenda 12 muajve të vitit”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s